ПРОЧЕТЕНО ОТНОВОИЛИ ЕДНО МНЕНИЕ Анита Коларова  за ФИЗИКА НА ТЪГАТА  от

...
ПРОЧЕТЕНО ОТНОВОИЛИ ЕДНО МНЕНИЕ Анита Коларова  за ФИЗИКА НА ТЪГАТА  от
Коментари Харесай

Анита Коларова за Физика на тъгата от Георги Господинов: Липса на моженето, лошо сглобен пъзел

ПРОЧЕТЕНО ОТНОВО

ИЛИ ЕДНО МНЕНИЕ

 

Анита Коларова  

за „ ФИЗИКА НА ТЪГАТА ”  от Георги Господинов

 

 

Националният дарителски фонд " 13 века България " стои зад тази премия, както и журито отпред с проф. Боян Биолчев. Книгата има към този момент три издания. Отличието допуска, че текстът е еманация на съвършенството в региона на жанра. Подозирам, че положителният PR си споделя думата, само че читателите надали дочитат " романа ". Освен ония, които Г.Г. назовава " нашите ". За мен остава подозрението, че има някой, който повече заслужава това отличие.

 

Скрупульозното заглавие

 

в което основните думи са физика и горест, би трябвало да подскаже, че ни следва почти  ф и з и ч е с к а  среща (потокът от фини частици, за който приказва Г.Г., забелязващ се в тъмнината на киносалоните пред прожекционния апарат) с възвишеното и поетично положение на индивида, присъщо на сензитивните души и на огромните поети, превръщащо се постоянно в тласък за творчество - тъгата.

 

Основателно читателят се насочва към текста в очакване на най-малко бегла аналогия с произведения от вида на " Страданията на младия Вертер " на Йохан Волфганг Гьоте, автобиографично четиво от направлението " Бурни устреми " (Sturm und Drang), разплаквало читатели от не едно потомство по целия свят. Или " Роден съм да пребивавам в самотност " на Франц Кафка.

 

Но, уви! Остава измамен. Тъгата не е главното положение на основния персонаж. Тя се оказва недостижимо възприятие, което той бърка с омразата и страха. Графическото изписване на думата няма нищо общо с действителността. Тя оставя привкус за... неконсумиран брак. Г.Г. я разчленява по законите на физиката на съставните й елементи, пробва се да я проучва в лабораторията на мозъка, само че колкото по-дълго тя ври на котлона като вегетарианска чорба, толкоз повече се изпарява, също по законите на физиката. Ако Г.Г. можеше да написа като ранния Виктор Пасков ( " Балада за Георг Хених " ), бих му повярвала. Но той не може, а и не е задължен. Пише, както знае.

 

В съпоставяне с " Естествен разказ "

 

където автобиографичното е несъмнено и където на читателя му писва да чете за истории, чийто фон е клозетът, тук тези неща са туширани. Книгата даже стартира многообещаващо, с... летящ старт.

 

Набелязана е забавна тематика: и з о с т а в е н о т о   д е т е, което би трябвало да е брат на разказвача, чийто знак е умиращият почтен минотавър, с който създателят се разпознава. Моженето му " да влиза в непознатата загадка ", проникването в кожата на личния му дядо, разтрояването на личността, множествената еднаквост:  дядо-баща-син ( " Аз сме! " ), нахвърлянето с едра четка на картини: реалност-фантазия, минало-съвремие, фрагментите от тайната родова хроника, обременена с грях, преплитането на няколко мита, закрилата на слабия (бегло допиране до Радичков), символиката на  п а н а и р а - място на  първото допиране до минотавъра (с тяло на човек, глава на бик), абсурдизмът - " помня в елементи цялата 1968 година " (годината на раждането на Г.Г., бел.авт.), " не си припомням нищо от годината, която сме в този момент ", опозициите: " постоянно съм бил роден! " - " постоянно съм бил мъртъв ", " Аз сме ", са за читателя едно очакване за комплицирана и дълбока оран в материята на философията и живота, в която хвърлените през пролетта с обич семена могат да дадат добър плод. Плод, който да насити гладните и жадните. Да останат сити от интелектуалния гуляй, от допира със сериозен български разказ на европейско ниво, роман-явление, разказ на годината! Е, хубаво е да си един от " тримата влъхви на модернизма " - Фр. Кафка, Дж. Джойс и М. Пруст, само че като не ти се удава... Поне да достигнеш един Георги Марков...

 

Лошо съединен пъзел

 

Уви, първото нещо, с което се сблъскваме и този път, както и в други текстове на Г.Г., е неналичието на  м о ж е н е т о  в романа като най-сложен книжовен род: басня, сюжетни линии и извеждането им, по-голям или по-малък брой настоящи лица в някакво развиване.  Това, което Бойко Пенчев назовава " солидна архитектура " (в. " Капитал ", 5 януари 2012 г.), е искрено неприятно съединен пъзел, напомнящ лабиринта на Минотавъра, от който няма излизане-развръзка. Но не е имало и завръзка, а в случай че я има, тя е небрежно пришита (бел.авт.).

 

За да оправдае неналичието на техника, а това се учи, само че с доста труд, Г.Г. е наслагал на стр.8 и 9 сентенциите: " Читателят е свободен да одобри тази книга като разказ " (Ъ. Хемингуей) и " Чистите жанрове не ме интересуват доста. Романът не е ариец. " (Гаустин. Роман и нищо).

Без да е расист, читателят не търси сурогати. Ако искаш да те назовават романист, напиши разказ!

 

С опрощение за военната терминология, ще подчертая  касетъчното, напомнящо касетъчните бомби (знаем кой и къде ги е използвал)  изложение. За него Г.Г. се сеща рядко. И от време на време е много комплициран от промяната на 1-во с 3-то лице, от ролята си на покупател и продавач на истории, неведнъж нямащи нищо общо с цялото. Съчувствам му, че е усложнен да събере и подреди пъзела, да докара нещата, които е почнал, до дъно. При него е цялостно с коридори, стаи, отклонения, бележници със описи, места за прекъсване. Той дълго злоупотребява с подправките, като смесва несъвместими неща, препъва се в себе си и своята емпатия, както татко му един път се препъва в прахосмукачката " Ракета ", руско произвеждане, несъмнено. Идва моментът, в който се вижда, че изпуска юздите и колесницата му почва да дрънчи по нервите. Тогава й пуска края.

 

Основна роля играе Списъкът…

 

...Четем описи на трофейни думи, на неща, които не стават за сбирки и които стават, на движимости, които е желателно да носи новобранецът при влизането в казармата, на градове, които наподобяват пусти в три следобяд, на наличните отговори на въпроса Как си, на изядените деца в старогръцката митология, на хотели, в които е нощувал...

 

Целият този баласт изсушава литературната плът, която се трансформира в литературщина. Много хартия е пожертвана за преразказването и тълкуването на старогръцките митове и легенди, за ориста на Минотавъра, този плод на противоестествената пристрастеност: " Аз съм Минотавъра и не съм свиреп "! - кълне се Г.Г., като хем признава, хем не признава мита, съгласно който Минотавърът изяждал на всеки 9 години по 7 младежи и девойки. Но с изключение на Минотавър, той е още охлюв (в стомаха на страдащия от язва дядо), и Богът мравка, и изоставено дете... И продължава: " Не знам за какво съм заключен, нямам виновност ". А не се ли е самозаключил в измисления лабиринт на някакво съчинено " ограбено " детство, когато имунизациите, правени през 60-те, са оставяли белези, когато съучениците му всеобщо рисували по портретите в учебниците, и то върху чий портрет най-вече? На Ботев, несъмнено: "...рисувах кръгли очила, ленинки... "

 

Ботев като брадясал... хипар

 

"...Очилата напряко преобразяваха страшния (!!!) Ботев в един леко обезпокоен и брадясал хипар на българските революции, по предписание несполучливи " (!!!).  Научил се да чете на 5, на 6 година той към този момент чете Ленин и учебник по криминалистика!!! " Аз съм книги! ", се бие в гърдите Г.Г... Но по кое време е чел всичко това, когато, отново на 6, стоял до ослепяване, заключен като Минотавъра в приземния мрачен (проблемът Жилфонд) етаж, когато родителите му отивали на работа и единственото му занятие било да гледа през прозореца минаващите (според сезона) обуща. И по какъв начин така тези родители не го оставиха в детска градина, каквито тогава, за разлика от в този момент, имаше?

 

С доста анахронизми е цялостен текстът на Г.Г. Той иронизира тогавашния ни боязън от атомна война, образованието в слагане на противогаз, сякаш не е от този свят, където непрекъснато се създават и тестват върху спокойно население оръжия, а Съединени американски щати непрестанно поддържат тази тематика, щом стане дума за Иран.

 

Присмива се на " задръстеността " ни, че не сме знаели що е секс, и запълва страници с големи цитати от " Кръстника " на М. Пузо, с цел да покаже какво сме изгубили зад желязната завеса. При ново издание на книгата да смени горния създател с текст от Маркес, който " задръстеният " българин четеше тогава! Маркес има доста по-самобитни полови подиуми в " Сто години самотност ", в превод на Румен Стоянов.

 

Биволско лайно с... муха

 

Колкото повече чете, толкоз повече човек навлиза в дебрите на сгъстяващото се дребнотемие, изтупвано като брашнян чувал в опуса на Г.Г. Не мога да отмина и едно заглавие, което е нагледна пропаганда (както и целият текст) на злоба към историята ни и демонстрира той по какъв начин схваща прелестното: " Спомням си по какъв начин вървяхме из един музеен град, фамозен с възрожденска архитектура, въстание, пожари, черешови топчета, историята се търкаляше по сокаците, а татко ми се дивеше най-много на мушкатите по прозорците (...) Изведнъж спря в една улица и дълго се въртя очарован към нещо на земята. Отидох да видя какво толкоз беше разкрил. Биволско лайно. Стоеше там като дребна катедрала, купол на църква и кубе на джамия, да ме простят всички религии. Една муха кръжеше като ангел край него (...) В този миг можех да се съглася, че възрожденските къщи, които преглеждахме, пирамидите в Гиза, са нещо надалеч по-неважно от архитектурата, физиката и метафизиката на биволското лайно. " ( " Биволското лайно, или възвишеното е на всички места " ).

 

Като истински вехтошар Г.Г. вади от остарелите кашони ( " Кашон 73 " ) на една предходна ера всякакви истории, само че не с цел да потвърди, а да иронизира справедливи истини. Появява се и Али Агджа, който стреля в папата, само че около него българският претендент за Нобел не отронва и дума за тайните служби, ликвидирали почтения Сергей Антонов, съсипвайки душeвността му с психотропни субстанции и нарочили по това време България за татковина на терористи.

 

Г.Г. счита, че 80-те години са " десетилетието, родило най-вече досада. Следобедът на века. " Можеш ли да опровергаеш предубедения, този, който тогава е изследвал мравките и изрязвал заглавия от вестници, с цел да си написа " романите " по тях, до момента в който другите са тъкали платове, отглеждали са жито и плодове, изнасяли са български артикули в чужбина. В това " скучно " десетилетие имаше и прелестна лирика, и същински шлагери, родени от наши композитори, театри, които не даваха единствено касови пиеси, телевизия, която не развращаваше с " формати " като " Къртицата ", където алчни за пари бъдещи " милионери " се подлагат на унижения, като ядат живи червеи.

 

Било сиво и тъмно! А не гледахме ли тогава ТВ-мюзикълите, постановките на огромния Хачо Бояджиев, най-хубавите съветски и американски филми, не ходеха ли българките със стройни крайници в убийствени минижупи, не играехме ли туист и рок, след ресторант не си ли допивахме уиски, джин, изсъхнало мартини или водка с доматен сок, не пиехме ли коктейла " Дайкири " а ла Хемингуей по питейните заведения до зори с вариететна стратегия, с цел да изтрезнеем на сутринта в шкембеджийницата?

 

Клишираните изказвания на Г.Г.

 

които припомнят тезисите на Т. Живков, не кореспондират с мантрите за свръхстрогия комунизъм, който не се е състоял изобщо, те са неуместни. Могат да се дадат безчет образци, само че и тези стигат. " Благодаря на Ани Бурова, Надежда Радулова, Бойко Пенчев, Миглена Николчина, Божана Апостолова, Силвия Чолева, които дадоха скъпи препоръки най-после " - кокетничи Г.Г.  Познати ли са ви тези имена? Не са ли те от " непрекъснатото наличие " на идеологизирания до снобско изпростяване " Литературен вестник "?

 

Как да пробие същинският гений? Но за какво ли не мога да допускам, че това е разказ за " възвишеното, което може да е на всички места, за обикновените частици " на авторовата " горест "? 

 

На корицата написа: " Ако " Естествен разказ " беше " Машина за истории ", то във " Физика на тъгата " машината е пусната на цялостни обороти (Le Courrier).

 

Колко тъкмо! Боже, пази България!

 

 

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР